Någon försurning av skogsmark kan inte ses genom de mätningar som görs i Norrbotten. Våra skogsmarker är dock känsliga för försurning. Kvävenedfallet ger i första hand ökad skogstillväxt eftersom det idag råder ett kväveunderskott för skogsvegetationen. Svavlet har däremot en stark försurande effekt om nedfallet överstiger den kritiska belastningsgränsen för skogsmark. Den kritiska nivån beräknas ligga på ca 3 kg svavel/ha och år. Idag anses värdena lägre i Bodens kommun medan de tangeras i länets kustområden. Skogsbrukets försurande effekt orsakas av att de i vedmassan bundna baskatjonerna (Ca, Mg, Na, K) förs med timmerbilar från skogsmarken och inte återförs till marken. Sannolikt är denna ”försurningseffekt” i länet av samma betydelse som svavelnedfallets effekter. I de allra flesta prognoser med ökad biobränsleanvändning för energiutvinning med totaluttag (grönmassa och stubbar) kan detta i framtiden bli ett större problem än vad svavlet någonsin orsakat de norrbottniska skogsmarkerna. Beträffande försurade sjöar så hamnade alla mätta sjöar i Bodens kommun inom påverkansgrad 1, d v s ”Ingen eller obetydlig påverkan”, vid riksinventeringen 2000 Strävan är att minimera saltningen av vägarna i kommunen.
Mål 2010
År 2010 ska högst 1 procent av antalet sjöar och högst 5 procent av sträckan rinnande vatten i kommunen vara drabbade av försurning orsakad av människan.
Före år 2010 ska fortfarande ingen försurning av skogsmarken i Boden kunna konstateras genom de mätningar som genomförs i länet.
År 2010 ligger utsläppen av svavel i Boden fortfarande under den kritiska gränsen på 3 kg/ha och år.