Senast uppdaterad: 09/27/2016
Mina Sidor
Språkhjälp [Hur fungerar det?]

Kommunfullmäktiges ledamöter 2015-2018


Kommunfullmäktige i Boden består av 49 ledamöter.

Ordförande i fullmäktige är Eivy Blomdahl (S), vice ordförande är Göran Ahlman (M) och 2:e vice ordförande är Margit Hannu-Dyrander (S). 


Moderaterna

Olle Lindström, olle.lindstrom @ boden.se
Johan Sellin, johansellin @ msn.com 
Rigmor Åström, rigmor.astrom @ boden.se
Maria von Schantz, maria @ vonschantz.se
Daniel Rönnbäck, daniel.ronnback @ boden.se
Göran Ahlman, goran.ahlman @ boden.se
Linda Isaksson, amek.entreprenad.konsult @ hotmail.com
Egon Palo, egon.palo @ boden.se
Bo Hultin, bo.hultin @ boden.se
Henrik Wikström, henrik.wikstrom @ live.com
Åke Eltoft, a.eltoft @ telia.com
Helena Nordvall, helena.nordvall @ boden.se
Hans B Nilsson, hans.b.nilsson @ telia.com  


Socialdemokraterna

Inge Andersson, inge.andersson @ boden.se
Béatrice Öman, beatrice.oman @ boden.se
Glenn Blom, glenn.blom @ boden.se
Sonia Harr, sonia.harr @ boden.se
Margit Hannu-Dyrander, margith.dyrander @ gmail.com
Lars Nilsson, lars.g.nilsson @ boden.se
Anna-Karin Nylund, anna-karin.nylund @ boden.se  
Leif Pettersson, leif.pettersson @ riksdagen.se
Eivy Blomdahl, eivy.blomdahl @ boden.se
Torbjörn Lidberg, torbjorn.lidberg @ boden.se
Britt-Marie Loggert-Andrén, britt-mari.loggert-andren @ boden.se
Christer Carlsson, christer.carlsson @ boden.se
Lena Goldkuhl, gold @ ltu.se
Kurt Pettersson, kurtpettersson48 @ gmail.com
Veronica Svalenström, veronica.svalenstrom @ gmail.com
Arne Pettersson, tuppvagen @ telia.com  
Inger Mattsson, ingermattsson00 @ gmail.com
Lennart Synnergren, lennart.synnergren @ boden.se
Berith Ekervhén, berith.ekervhen @ telia.com


Vänsterpartiet

Bosse Strömbäck, bo.stromback @ boden.se
Inger Westman Arvesen, inger.westman-arvesen @ edu.boden.se
Bo Englund, bo.englund @ boden.se
Rasmus Joneland, rasmus.joneland @ boden.se


Norrbottens sjukvårdsparti

Kenneth Backgård, kenneth.backgard @ boden.se 
Anders Sundström, anders.h.sundstrom @ boden.se


Kristdemokraterna

Anders Pettersson, anders.pettersson @ boden.se


Centerpartiet

Lili-Marie Lundström, lili-marie.lundstrom @ edu.boden.se


Miljöpartiet

Catarina Ask, catarina.ask @ boden.se  
Gösta Eriksson, gosta.eriksson @ boden.se


Liberalerna

Hendrik Andersson, hendrik.andersson @ boden.se


Sverigedemokraterna

Bernt Drugge, bernt.drugge @ sd.se
Jeff Ahl, jeff.ahl @ sd.se  
Göran Åström, goran.astrom @ sd.se
Robert Lund, robert.lund @ sd.se
Susanne Ström, susanne.strom @ sd.se
Arne Gustafsson, arne.n.gustafsson @ sd.se



Genvägen