Nyheter
"Jag känner mig väldigt stolt över mitt arbete”
I Gammelängs lokaler på Erikslund jobbar arbetsgruppen Bageriet. På Bageriet är uppgifterna att ta emot beställningar, förbereda inför bakning, väga ingredienser, baka med alla olika moment, diska och städa verksamhetens lokaler. Arbetsgrupper packa också beställningar till Café 2 i Stadshuset och Café 12 på Sturegatan 12.
Bageriet är en del av arbete och sysselsättning, kommunens dagliga verksamheter, och uppgifterna är individuellt anpassade efter deltagarnas arbetsförmåga. Enheten tar emot personer med LSS- och SOL-beslut och praoelever. Deltagarna får pedagogisk och praktisk vägledning av gruppledaren Carina:
– Arbetsgruppen består av sju personer och det är en liten fin grupp att komma till, säger Carina. Vi lägger upp arbetsuppgifter som personerna klarar av. En del personer behöver mer hjälp än andra och jag finns här för deltagarna. Det är viktigt att man är trygg i gruppen och trygg med mig som gruppledare.
– Det är 10 år sedan jag började här, berättar Linda. Jag började med en gång i veckan, sedan ökade jag på och nu jobbar jag fyra dagar i veckan. Det jag gillar med mitt jobb är att jag har lärt mig att bli mer självständig och att jag får det stöd jag behöver.
– Vi hittar även på andra aktiviteter än att sköta bageriet, berättar Carina. Vi spelar spel, går på promenader och målar. Ibland åker vi och grillar tillsammans med arbetsgrupperna på Café 2 och Café 12 eller far ut på någon annan utflykt. Vi gör även studiebesök och tar del av hur andra arbetsplatser fungerar.
En viktig utgångspunkt i arbetet med deltagarna i arbetsgrupperna inom Arbete och sysselsättning är strävan mot att nå 100% av den egna förmågan. Det innebär att arbetsinsatsen och uppgifterna varierar utifrån individens kapacitet. En del i gruppen deltar fem dagar i veckan och andra ett par timmar i veckan. Det är individen som står i centrum och den sociala gemenskapen är en stor del av arbetet.
– Det roligaste med mitt jobb är möta alla människor och att hjälpa dem efter utifrån deras förutsättningar. En del jobbar och utvecklas här, andra växer i vår lilla grupp och går vidare till andra arbetsplatser, berättar Carina.
- Jag vill inte byta arbetsplats, säger Linda. Jag känner mig väldigt stolt över mitt arbete. Det känns roligt när jag går hem och känner att jag presterat bra!