Nyheter
Gammelängs entré får nytt liv
Entrén på Gammeläng har förvandlats till en inbjudande mötesplats med hjälp av återbruk och kreativitet.
Kommunens dagliga verksamhet har gjort ett fantastiskt jobb med att förvandla entrén på Gammeläng till en välkomnande samlingsplats med hjälp av återbruk. Bakom arbetet står personalen på Återbruksverkstan och gänget från Förvaltningsservice som tillsammans skapat en öppen plats där alla kan träffas för fika och social samvaro.
Den gamla glasburen är borta, och i dess ställe finns bord och pallar gjorda av kabelrullar, återbrukade möbler samt den tjusiga kristallkronan som tidigare hängde i gamla vigselrummet på stadshuset.
Den nya entrén invigdes med som sig bör – med bubbel, snittar och bandklippning. På plats för att fira samlade deltagare, personal, gruppledare, arbetsledare och enhetschefer från arbete och sysselsättning.
I Gammelängs lokaler på Erikslund huserar verksamheter under arbete och sysselsättning. Arbetsuppgifterna här är varierande och individuellt anpassade för att varje deltagare ska få bästa förutsättningar att nå och bibehålla 100% av sin egen förmåga.