Bodens kommun förenklad logotyp

Meny

En brandbil parkerad framför en byggnad på natten.

Räddningstjänstens jourbil är först på plats

Larmet går! Det brinner på andra våningen i ett hyreshus. Trappuppgången är rökfylld och två personer finns kvar i lägenheten. Nu är det bråttom.

Som deltidsbrandman kan en hoppa direkt in i räddningstjänstens jourbil. Deltidsbrandmannen är då först på plats vid det brinnande huset. Inom några minuter kommer flera brandbilar, slangarna rullas ut och räddningsarbetet är i full gång. Prio ett är som alltid att rädda liv.

Tack och lov är det bara en övning. Den här snöslaskiga måndagskvällen i mars tränar hel- och deltidsbrandmän rökdykning och skärsläckning i övningshuset intill brandstationen.

Höjer nivån på beredskap

Jourbilen är en del av ett ettårigt projekt och en ny funktion som kallas räddningsförstärkning. Projektet startade i slutet av februari efter ett initiativ från Räddningstjänsten i Boden.

Den nya funktionen innebär att en av fem deltidsbrandmän i beredskap alltid har med sig räddningstjänstbilen – hemma, på jobbet eller vid fritidsaktiviteter. När ett larm går kan hen ta jourbilen och åka direkt till Larmet går! Det brinner på andra våningen i ett hyreshus. Trappuppgången är rökfylld och två personer finns kvar i lägenheten. Nu är det bråttom. olycksplatsen. De fyra övriga hämtar fordon och utrustning på brandstationen.

– Vi ville höja nivån på vår beredskap och vara snabbare på plats när något större händer, säger Kristoffer Stigson, chef för räddningsenheten. Efter projekttidens slut ska vi utvärdera och se om vi ska permanenta försöket.

Ett speciellt ansvar

Deltidsbrandmännen turas om att ansvara för räddningstjänstbilen. Var åttonde vecka har de fordonet med sig, oavsett var de befinner sig. Därför kan du till exempel se räddningstjänst- bilen utanför dagis, kvart i fyra en vanlig dag. Inget att oroa sig över, snarare tvärtom. Räddningstjänstbilen är redo att snabbt ge sig iväg och förstärka på plats.

Tord Vikberg har ingått i deltidstruppen i tio år. Om några veckor är det hans tur att ha jour med räddningstjänstbilen.
– Att komma först till en brand eller en olycka är ett speciellt ansvar och alla larm är olika, säger Tord. Det är roligt och utvecklande att vara brandman. Jag blir glad av att få hjälpa andra.

byline

Text av: Anna Almqvist

Fotograf: Mats Engfors/Fotographic

Publicerad: